Rıdvan Can

Herşeye rağmen güzel bir galibiyet

Rıdvan Can

Herşeye rağmen güzel bir galibiyet

Öncelikle deplasmanda alınan galibiyetten dolayı teknik heyet ve futbolcu kardeşlerimi yürekten kutluyorum.

Maça kısaca değinecek olursak; iki farklı görüntünün sergilendiği bir maç izledik.

İlk yarı Vanspor’un ikinci yarı ise ev sahibi Serik Belediyespor’un oyun üstünlüğüne şahitlik ettik.

İlk yarı daha baskılı, hücum bölgesinde çoğalan, gol arayan baskı kuran Vanspor,  ikinci yarı tam tersi bir futbol ortaya koydu.  İkinci yarı ise Serik Belediyespor’un oyun üstünlüğüyle geçti.

Bu galibiyet kimseyi yanıltmasın…

Vanspor kazanırken eksikleri gidermek şart…

Oyun içerisinde belli dakikalarda bakıyoruz bir mücadele var ama sonrası kopuk kopuk…

İlk haftalar tüm takımlar için zordur. Her takım kapalı kutu misali uyum süreci, hazırlık dönemi vs. Vanspor için bu ilk haftalar tam istediğimiz gibi geçiyor. Fikstür avantajımızla birlikte üç maç, üç galibiyet kötü oyuna rağmen bu bir başarıdır.

Ama Vanspor bu değil, rakiplerin gol yollarında yaşadığı beceriksizliği, biraz şansımız, birde kaleci Nurullah’ın bireysel tecrübesiyle şimdilik puanları alıyoruz. Ne diyelim en kötüsü de böyle olsun.

Lige müthiş bir fikstür avantajıyla başladık ve devam ediyoruz. Fikstür tam bize göre, ilk hafta kadro kalitesi iyi olan fakat hazır olmayan Bucaspor’u geçtik. İkinci maç ligin genç ve tecrübesiz takımlarından Adıyaman bize futbol dersi verdiler ama gol yollarında tecrübesizliğin ve şanssızlığın kurbanı oldular.

Zor bir galibiyetle üç puanı kapattık ve Adıyaman’dan pek farklı olmayan Serik Belediyespor’u bir şekilde geçtik. Hakkını verelim Vanspor maça iyi başladı. Özellikle de ilk yarı ama iyi ikinci yarı için öyle diyemeyiz. İkinci yarı roller değişti. Oyun üstünlüğü Serik Belediyespor’a verdiğimiz maçtan galibiyetle ayrıldık. İlk yarı iyi ikinci yarı beklentilerin altında kalan kötü bir Vanspor izledik diyebiliriz. 

Bu üç maçı toparlarsak, sadece galibiyetin önemli olduğu oyunun ise henüz kimseyi tatmin ettiğini söyleyemeyiz…

Her şeye rağmen güzel bir galibiyet. Birde İyi ki Nurullah Aslan var diyorum.

Gerisini siz düşünün…

Birde bu maçta öne çıkan bir diğer oyuncu Hasan Bilal var. Oyunda kaldığı sürece önemli işler yaptı. Umarım bu performansı böyle devam eder diyelim.

Olaya duygusal bakmak doğru değil, Adıyaman maçı sonrası “Bu futbol şampiyonluk için yeterli değil” demiştim. Serik maçı içinde aynı düşüncedeyim.

Kimse kusura bakmasın ve kimseye mavi boncuk dağıtacak değilim. Bu futbol şampiyonluk için yeterli değildir. Hazırlık dönemini çoktan geride bıraktık. Artık hazırlık maçları değil, ligin resmi maçlarını oynuyoruz.

Sezona neredeyse en erken başlayan takımlardan biriyiz. Kadro kalitesi bakımından iyi, parasal anlamda bakıldığında müthiş, taraftar anlamında ise çok iyi bir destek var.

Daha iyi olmalıyız. Maçlarımızı farklı kazanmalıyız. Şampiyonluk mücadelesi veriyorsak, içerde dışarda üst düzey mücadele vermeliyiz. Lige baktığımızda zirveye oynayan, Buca, Trabzon ve Esenler Erok haricinde geriye kalan takımlar mütevazı bütçelerle altyapı ağırlıklı kurulan takımlar.

Bu takımlar karşısında ecel terleri değil, iyi mücadele eden, iyi futbol sergileyen ve daha dirençli ve akılcı bir oyun ortaya koyarak, kazanan bir Vanspor görmek bizler gibi her taraftarın hakkı…

Serik maçını geride bıraktık. Galibiyeti fazla abartmadan önümüze bakmalıyız.

Şimdi önümüzde Kırklarelispor maçı var. Ligin zayıf takımlarından 2 puanlı Kırklarelispor’u konuk edeceğiz. Bu maçtan farklı galibiyetle birlikte keyif veren bir takım oyunu bekliyoruz.

Ama tedbiri de elden bırakmayalım.

Bu duygu ve düşüncelerle Kırklarelispor karşısında başarılar diliyorum.

Kalın sağlıcakla…

Yazarın Diğer Yazıları