Rıdvan Can

Bu futbol yeterli değil...

Rıdvan Can

Uzun bir aradan sonra tekrardan futbola döndük…

Herkes gibi ben de Vanspor’u ilk kez izleme imkânı buldum. Lige Buca galibiyetle başlayan temsilcimiz Vanspor’un ligin ikinci haftasında evinde oynayacağı Adıyaman karşısında alacağı sonuçtan çok Vanspor’un nasıl takım olduğu ve nasıl bir performans sergileyeceğini merak edenlerdendim.

Kâğıt üzerinde maçın favorisi her anlamda Vanspor’du. Çünkü ligin üstünde kurulan kadronun ekonomik maliyetini de göz önünde bulundurarak, üstüne basa basa söylüyorum. Herkes gibi bende Vanspor’un rakibi karşısında ezici bir oyunla farklı galip geleceğini düşünenlerdendim. Ama zor bir müsabaka olacağını da biliyordum. Yukarda da belirttiğim gibi kâğıt üzerinde her yönüyle güçlü görünen Vanspor maalesef saha içi performansıyla beklentilerin altında kaldı.

Mütevazı olamayacağım. Kimse kusura bakmasın ama bu futbolla şampiyonluk hayal…

Kağıt üzerinde zayıf ama saha içinde mücadelesiyle herkesi şaşkınlığa uğratan Adıyamanspor güçlü rakibi Vanspor’a ecel terleri döktürdü…

Vanspor maalesef 90 dakika boyunca goller haricinde keyif vermediği gibi izleyenlerin keyfini de kaçırdı. Adıyaman ise verdiği mücadelenin karşılığında tecrübesizliğinin kurbanı olduğunu söyleyebiliriz.

Kalesini golle kapatan tecrübeli kaleci Nurullah Aslan’ın hakkını verelim. Vanspor’u farklı mağlubiyetten kurtaran tek adamdı. Yoksa bugün Vanspor’un 2-1’lik galibiyetini değil, belki de farklı mağlubiyetini konuşuyor olacaktık.

KISACA BASIN TRİBÜNÜNE DEĞİNECEĞİM

Vanspor- Adıyaman maçı öncesi basın tribününde yaşanan tatsız olay herkesi üzdü. Bizler her zamanki gibi bizlere ayrılan basın tribününe giderken, engellendik. Kulüp yönetimi tarafından alınan karar doğrultusunda bizlere bundan sonraki maçlarda taraftarlar içinde maçı takip etmeniz söylendi. Buna biz basın mensupları olarak tepki gösterdik. Maç öncesi kısa süreli yaşanan tatsız olaydan başlayalım…

Hayırdır beyler!

Bu neyin hırsıdır, kime karşı neyin savaşıdır. Yıllardır bize ayrılan bölümde TSYD tarafından akredite edilmiş Vanspor’u takip eden basın mensuplarıyız.

Basın tribünü kulübün isteği adına değişmez burası Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve TSYD sorumluluğundadır.

Basın yeri değiştirmekte neyin nesidir. Bizler dün olduğu gibi bugünde buradayız ve yerimizdeyiz. Vanspor’un yanında olacağız olmaya devam edeceğiz…

TEŞEKKÜRLER SAYIN KALİ

Bu arada ben özellikle TSYD Van Temsilcisi İkram Kali’ye yaşanan tatsız olay sonrası verdiği tepki ve bizlerin yanında olduğu için basın mensubu adına çok teşekkür ediyorum.

DÖNELİM MAÇA…

Futbol şansının yine ön plana çıktığı, az sayıdaki taraftarın heyecandan çok stres yaşadığı ve rakibin daha üstün olduğu bir maçı daha kazandık. Buca maçı sonrası kötü olduğumuz bir maçı kayıpsız geçmek bizim açımızdan önemliydi.

Fakat kötü oynarken kazanmak güzeldir. Kazanırken, bile saha içinde görülen bireysel hatalar, eksikleri de görmezden gelmeyelim. Daha sezon başı diyenler olacak ama şimdiden önlem alınmalı. İnşallah bizim kafamızda beliren soru işaretleri Mustafa Sarıgül ve ekibinin de kafasında da yer belirmiştir.

Futbol adamaları her zaman demiştir. Atanın yanında tutanın da iyi olacak.

YA NURULLAH OLMASAYDI…

Kimse kusura bakmasın ama maçın tek adamı ve tek aktörü vardı oda kaleci Nurullah Aslan’dı. Nasıl iyi bir kaleci olduğunu bir kez daha gösterdi. Maçın 90 dakikalık özetini iki kelimeyle anlat deseler: Nurullah Aslan, derim. Tebrikler Nurullah Aslan…
Adıyaman’a gelince;

ADIYAMAN OYNADI, VAN KAZANDI…

Bu futbollu devam ettirdikleri takdirde ligi çok daha iyi bir yerde tamamlayacaklarına inandığım Adıyamanspor’un ortaya koyduğu başarılı performansından dolayı kutluyorum. Maçın başından itibaren cesur oyunuyla 90 dakika canla başla mücadele ettiler. Belki biraz tecrübe olmuş olsaydı Van’dan farklı galibiyetle dönebilirlerdi. Ara başlıkta da belirttiğim gibi Adıyaman oynadı, Van kazandı.

ŞANS YİNE BİZİMLEYDİ

Geçen sezonun devamı gibiydi Adıyaman maçı. Saha ve seyirci avantajıyla çıktığımız ligin genç ve Vanspor’a göre zayıf takımı karşısında kötü oynayıp, Adıyaman’ın bizden çok daha iyi olduğu bir maçı kazanmak, ancak futbol şansının yanımızda olmasıyla yorumlanabilir.

KOLAY OLMAYACAĞINI SÖYLEMİŞTİK…

Bireysel olarak bakıldığında Adıyaman’dan çok çok iyi bir takım olduğumuzu öncelikle belirtmek isterim. Buna rağmen Adıyaman maçının kolay bir maç olmayacağını biliyordum. Bunu basın tribününde meslektaşlarıma da dedim. Daha ligin başında olabiliriz ama sezonun en zor maçlarından birini oynayacağız demiştim…

Ne demişsek çıktı… Düşündüğümüz gibi çok zor bir müsabaka oldu. Adıyamanspor’un gol ayaklarının tecrübesizliği bize maçı kazandırdı. Aksine Adıyaman takımı biraz becerikli ve şanslı olmuş olsaydı inanın sahadan üç puanla ayrılan taraf Vanspor değil, Adıyaman olurdu.

Takım iyi ama…

BU FUTBOL YETERLİ DEĞİL

Adıyaman karşısında oynanan bu futbol maalesef şampiyonluk için yeterli değil. Her ne kadar bu maçı kazanıyor olsak da ortaya koyduğumuz futbol maalesef umut vermedi. Şampiyonluk yolunda yürümek istiyorsak, hedefe giden yolda daha çok mücadele, daha çok kazanmayı istemek gerekiyor.

Hafta sonu deplasmanda oynayacağımız Serik maçını kendisine yakışır bir oyunla hak ederek, alan bir Vanspor’u görmek ümidiyle diyelim ama Antalya’ya tatile değil, maçı almaya gidelim.

BİLET FİYATLARI CEP YAKIYOR

Öte yandan kapalı tribün 100, kale arkası tribünleri için 50 TL olarak belirlenen bilet fiyatları taraftarın cebini yaktı diyebiliriz. Bilet fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklı taraftarın fazla ilgi göstermediğini de gözlemledik. Kulübün bu kararını bir kez daha gözden geçireceğine inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle deplasmanda oynayacağımız Serik Belediyespor karısında Vanspor’a yürekten başarılar diliyorum.

Kalın sağlıcakla…

Yazarın Diğer Yazıları