• Haberler
  • Gündem
  • Van Bağımsız adayı İdris Ahi 17 partiyi geride bıraktı

Van Bağımsız adayı İdris Ahi 17 partiyi geride bıraktı

Bağımsız Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İdris Ahi, sandıkların yüzde yüzünün açılmasıyla birlikte kentteki 17 siyasi partiyi geride bıraktı.

Van'daki sandıkların tamamı açıldı. Kesin olmayan sonuçlara göre Van Büyükşehir Belediyesi’ni DEM Parti yüzde 55.48 ile kazandı. Kentteki 14 belediyenin tamamını kazanarak kendi rekorunu kıran DEM Parti, AK Parti'nin kentteki kalelerini de kazandı.

Yerel seçimlerd DEM Parti gibi kendi rekorunu kıran başka bir aday daha vardı.

Van'ın renkli simalarından biri olan ve "yerli patates" sloganı ile tanınan Bağımsız Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İdris Ahi, kendi seçim rekorunu kırdı.

2018 genel seçimlerinde 187 oy alan İdris Ahi, 2023 genel seçimlerinde oy oranını yaklaşık 3.3 kat arttırarak 620 oya çıkarmıştı.

Van Bağımsız adayı İdris Ahi 17 partiyi geride bıraktı

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde Van Büyükşehir'e bağımsız belediye başkan adayı olan İdris Ahi, 13 ilçeden de oy almayı başardı. İzlediği seçim politikası ve vaatleri ile gençlerin oyunu alan Ahi, geçen yılki seçimlere oranan oylarını 14 kat arttırdı ve 9 bine yakın oy aldı. 'İthal patates istemiyoruz, yerli patatese oy verin' diyen Ahi'nin bu çağrısı Van'da karşılıksız kalmadı. Ahi, Vanlıların desteği ile oyunu 14 kat arttırmayı başardı. wanhaber

Bakmadan Geçme