Ercan Ulutaş

Mızrak çuvala sığmıyor!

Ercan Ulutaş

Atalarımızın çok veciz ve anlamlı sözlerinden biri de günümüze kadar gelen Mızrak Çuvala Sığmaz atasözüdür.
Mızrak Çuvala Sığmaz atasözü; ister küçük olsun ister büyük olsun, aşikâr olan şeylerin gizlenemeyeceği anlamına gelmektedir.


Bu anlamlı atasözünü siyasetteki gelişmelere göre yorumlarsanız sanırım siz de hak vereceksiniz.

İktidara aday, yarım düzine lider önceki gün bir araya gelerek yemek yediler. Türkiye’nin kurtuluş reçetesi olacak güçlendirilmiş parlamenter sistemi hakkında konuşup kendi aralarında anlaştılar. Altı farklı siyasi parti. Hepsinin adı farklı, siyasi görüşü siyah ve beyaz kadar farklı, öyle ki tuttukları takım bile farklı olan bu liderlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gitsin de ne olursa olsun ortak paydasında birleştikleri görülüyor.

Başını CHP’nin çektiği yuvarlak masa toplantısındaki diğer partiler İyi, Gelecek, Demokrat, Saadet, Deva Partisi liderleri millet ittifakını temsilen kendileri çalıp kendileri oynadı.

Halka danışmadan,  halkın fikrini önemsemeden eski sistemi geri getiremezsiniz.  Hâlbuki milletimiz 2017 yılında referandumda parlamenter sistemi kaldırarak Cumhurbaşkanlığı sistemi için oy kullanarak tercihini ortaya koydu.  Eğer bundan sonra da sistem değişecekse de yine de halkın oyuna ihtiyaç var. Tabi öncesinde 2023 seçimlerinde parlamentoda 360 milletvekilinin imzası gerekmektedir. Bu da çok mümkün değildir.

Çünkü bu halk kazanımlarından kolay kolay vaz geçmemektedir. Mavi Vatan, yerli otomobil, Karadeniz de doğalgaz araması gibi Türkiye’nin milli politikalarında hiç bir öneri ve milli duruş sergileyemeyen millet ittifakı en nihayetinde sandıkta halkın karşısına çıkacak ve boyunun ölçüsünü alacaktır şüphesiz. Sözün kısası makbul. Yazdıklarımız herkesin malumu olan bilgilerdir. Şapkadan tavşan çıkarma gayemiz de yok zaten. Bu milletin değerleri ile bağdaşmayan politikalarınız var oldukça ister yuvarlak masada oturun, isterseniz dikdörtgen masa da oturun millet hangi amaçla bir araya geldiğinizi bilmektedir ve görmektedir (Batının Erdoğan’ ı Devirme Planını uygulamaya koymak ).

Yani Mızrak Çuvala Sığmıyor maalesef. Ak Parti’nin yirmi yıldır Türkiye’de çağ üstüne çağ atlatan sessiz devrimlerle halkına hizmet üstüne hizmet üreten anlayışını yok edemezsiniz.

Girdiği bütün seçimlerde Allah’ın izni ve halkın desteği ile açık ara tüm rakiplerini geride bırakarak Cumhurbaşkanlığı makamında oturan Recep Tayyip Erdoğan’ı devirmek için altı lider yetmez topunuz gelin başaramayacaksınız.

Yazarın Diğer Yazıları