Van Valiliği uyardı: Van'da göz gözü görmeyecek!

Van ve bölge genelinde etkili olan sağanak yağmur ve gök gürültülü sağanak yağışlar arkalıklarla devam ediyor. Van'ın kuzey ilçeleri için gök gürültülü sağanak yağış uyarısında bulunan Van Valiliği, yeni bir uyarı daha yaparak toz taşınımı uyarısında bulundu. Van'ın güney ilçelerinde etkili olacak taşınımı ile beraber görüş mesafesinde düşme, yağış anında çamur şeklinde yağış ve sağlık problemleri gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyarıldı.

İlkbahar mevsimiyle beraber Van’da sağanak yağışlar etkili oluyor. Kentte aralıklarla etkili olan sağanak yağış zaman zaman olumsuzluklara neden olurken bu gün ve yarın Van’ın kuzey ilçeleri için gök gürültülü sağanak yağış, merkez ve güney ilçeleri için ise toz taşınımı uyarısında bulundu.

MERKEZ İLÇELER VE KUZEY İLÇELERDE TOZ TAŞINIMINA DİKKAT!

Van Valiliği’nden yapılan açıklama; “Bölgemizin yarın (Cuma) öğle saatlerinden itibaren toz taşınımının etkisi altına gireceği tahmin edilmektedir. Van, Bitlis, Muş ve Hakkari illerinde etkili olması beklenen toz taşınımının 26.05.2024 Pazar öğle saatlerinden itibaren bölgemizi terk etmesi beklenmektedir. Toz taşınımının Van’ın merkez ve kuzey ilçelerinde orta ve hafif kuvvette; Muş, Bitlis, Hakkari ve Van’ın güney ilçelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden hava kalitesinde azalma, görüş mesafesinde düşme, yağış anında çamur şeklinde yağış ve sağlık problemleri gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

KUZEY İLÇELERDE SAĞANAK YAĞIŞA DİKKAT!

Yapılan uyarının devamında; Tahmin edilen gök gürültülü sağanak yağışlar Van'ın kuzey kesimleri, Bitlis'in batısında ve Hakkari'de etkili olmaya başlamıştır. Oluşabilecek olumsuzluklara karşı (Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşlarımızın tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.”

Bakmadan Geçme