Van'da bu yıl beklenen turist gelmedi!

İran'da 20 Mart ile 1 Nisan tarihleri arasındaki Nevruz tatili, Van'ın beklentilerini karşılamadı.

Her yıl 13 günlük Nevruz tatili için Van’a gelen İranlı turistler, bu yıl beklentileri karşılamadı.

Her yıl nevruz tatilinde Van'a gelmeyi tercih eden 10 binlerce İranlı turist, yaptıkları alışverişle esnafa "can suyu" olurken, bu yıl ise beklenen ilgi olmadı. Yaklaşık iki hafta boyunca otellerin yüzde 90 ila yüzde 100 doluluk oranına vardığı Van’da, oteller boş kaldı.

İranlı misafirlerin Van ekonomisi için olmazsa olmaz olduğunu belirten esnaf, tek temennilerinin  o eski İranlı yoğunluğunun tekrar yaşanması olduğunu söylediler.

Van'da bu yıl beklenen turist gelmedi!

"Otel doluluk oranları yüzde 50'lerde"

Konuyla ilgili açıklamada bulunan TÜRSAB Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Sayın Cevdet Özgökçe, Türkiye’nin İran sınırına üç tane gümrük kapısının olduğunu ifade ederek, “İranlı misafirler, Kapıköy, Esendere ve Gürbulak sınır kapılarından yoğun bir şekilde ülkemize gelmeye başladılar. Fakat Van’da maalesef otel doluluk oranları şuanda yüzde 50-60 oranında. Geçmiş yılların yoğunluğu yok. Kentte öyle bir hava yok şuan. Geçmiş yıllarda nevruzda yer kalmıyordu ve biz yardımcı olmaları noktasında valilerimize ricada bulunuyorduk. Okul yurtlarını, kamu kurumların misafirhanelerini açtırıyorduk, ama maalesef bu yıl öyle bir doluluk yok” dedi.

Bakmadan Geçme