• Haberler
  • Ekonomi
  • Türkiye'de konut kiraların en çok ve en az arttığı iller belli oldu! Van yine zirvede…

Türkiye'de konut kiraların en çok ve en az arttığı iller belli oldu! Van yine zirvede…

Van'da konut ve kira fiyatları Türkiye'nin büyük kentleri ile yarışıyor. Konuttaki fahiş fiyat, kredilere uygulanan kısıtlama ile Türkiye'de konut satışlarında sert düşüşlere neden oldu. Mega kentlerde konut fiyatları 11 aydır düşüş gösterirken Van'da konut fiyatları İstanbul, Ankara ve İzmir gibi mega kentleri geride bıraktı. Ülke genelinde konut kira fiyatları düşerken Van, konut kira fiyatlarındaki artış oranının en çok arttığı iller arasında yer aldı. İşte Van'ın sırası...

Sahibinden.com ile Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) işbirliğiyle hazırlanan sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü - Mayıs 2024 raporu açıklandı. Türkiye’de 11 aydır düşüş eğiliminde olan kira fiyatları Türkiye genelinde ve üç büyükşehirde nisan ve mayıs ayında kira fiyatları arttı.

VAN YİNE ZİRVELERDE

Türkiye’de hayat şartları her geçen gün daha da zorlaşırken yatırım aracına dönüşen konut fiyatları geçtiğimiz yıl adeta tavan yaptı. Tükiye’de konut kira fiyatlarının en çok arttığı illerin başında Van gelirken konut fiyatlarının sürekli artmasıyla son 3 ayda konut satışları dip yaptı. Bu durum BETAM’ın raporlarına da yansıdı. BETAM’ın araştırmasına göre; Van 1 yıl içerisinde konut kira fiyatlarının en çok arttığı 3’üncü il oldu.

Türkiye'de konut kiraların en çok ve en az arttığı iller belli oldu! Van yine zirvede…

EN ÇOK VE EN AZ ARTAN İLLER

Mayıs ayında yıllık ortalama cari kira artışı en yüksek ve en düşük iller şöyle sıralandı:

En yüksek iller: Erzurum (yüzde 169,6), Şanlıurfa (yüzde 150), Van (yüzde 124,8), Mardin (yüzde 112,2) ve Balıkesir (yüzde 100).

En düşük iller: Malatya (yüzde 61,4), İstanbul (yüzde 52,1), Mersin (yüzde 36,4), Antalya (yüzde 25) ve Muğla (yüzde 20).

Mayıs verilerine göre bu beş şehirde yıllık kira fiyatı artış oranı yıllık TÜFE enflasyon oranından (yüzde 75,5) düşük oldu.

YILLIK ORTALAMA ARTIŞ ORANI YÜZDE 49,8

Buna karşılık ülke genelinde mayıs ayı itibarıyla reel fiyatlarla kira ortalaması bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 14,6 daha düşük oldu. Reel fiyatlarla kira ortalaması geçen yılın aynı ayına göre İstanbul’da yüzde 13,3, Ankara’da yüzde 1,2, İzmir’de ise yüzde 4,1 geriledi.  

Öte yandan, cari kira fiyat yıllık artış oranlarında düşüş sürüyor. Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı mayıs ayında yüzde 49,8’e geriledi. Mayıs ayında ülke genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı 169,6 TL oldu.

Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 52,1’e, Ankara’da yüzde 73,4’e, İzmir’de ise yüzde 68,3’e geriledi. Ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatları İstanbul’da 213 TL, Ankara’da 163 TL, İzmir’de ise 189 TL oldu.

Bakmadan Geçme