Van
29 Mart, 2023, Çarşamba
 • DOLAR
  19.14
 • EURO
  20.83
 • ALTIN
  1211.2
 • BIST
  4941.57
 • BTC
  28301.953$

Van'da 'aşıklar kültürü' devam ettiriliyor

Van'da 'aşıklar kültürü' devam ettiriliyor
Kısa bir zaman önce açılan ve türkü ve şiir dinletileri ile kentin kültür ve sanatseverlerini bir araya getiren Aşıklar Kültür Evi, her hafta düzenlediği buluşmalar kapsamında kentten önemli isimleri masfir ediyor. Yapılan sazlı-sözlü buluşmaların bu haftaki konuğu, Van’ın tanınmış idamalarından olan Celal Şevgin oldu.
lösev sporaltı

Kentin onlarca yıllık kültürünün devamlılığını sağlayan bir kültür evi olarak açılan Van Aşıklar Kültür Evi, bu hafta bölgenin işadamlarından Şevginler Group Yönetim Kurulu Başkanı Celal Şevgin’i ağırladı. Şevgin, geçtiğimiz ay açılan kültür evini ziyaret ederek Vanlı Âşıkları dinledi ve işyerine bereket duası tablosu hediye etti. Aşıklar, programa onur konuğu olarak katılan İşadamı Celal Şevgin’e “Hoşgeldiniz Sefa Getirdiniz Hayırsever Celal Şevgin” başlıklı metiyetleri dizerek onure etti. Kültür Evi'ne çeşitli ikramlarda bulunan ve bereket duası içeren tablo hediye eden İşadamı Şevgin, Van'da her kesimin bu tür sosyal ve kültürel etkinliklere ve ilin sanatçılarına destek olması gerektiğini dile getirdi.

Şevgin, emekli sanatsever isimlerden biri olan Sefer Yuka tarafından hizmete açılan ve her Cuma akşamı sanatseverlerin bir araya geldiği Âşıklar Kültür Evi'ne sahip çıkılması gerektiğini dile getirerek, "Bizler de bu şehirde yaşayanlar olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz. Van Âşıklar Kültür Evi'nin daha iyi yerlere gelmesi için çabalayacağız. Ben tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Âşık Çağlari ve Ozan Kâzımi ağabeyimiz de söyledikleri türkülerle, sergiledikleri atışmalarla buradaki herkesi mutlu ettiler. İnşallah önümüzdeki haftalarda yanıma başka değerli isimleri de alarak bu kültür evine geleceğim" dedi.

BERABER TÜRKÜLER SÖYLENDİ, ŞİİRLER OKUNDU

Vanlı Şair Adnan Özkan'ın kendisine ait şiirleri okuduğu, Ekrem Babier ve Menderes Balkaya'nın da türkülere eşlik ettiği programda, Vanlı Ressam İsmet Olcay da Toprakkale'ye çok büyük puntolarla, 'Dünyada Van' yazısı yazma projesinin olduğunu dile getirdi. Sobada tarçın ve çiğ köfte ikramlarının yapıldığı programa; DHA Bölge Müdürü Feyat Erdemir, Eğitimci-Yazar Nedim İlikçi, basın mensupları ve sanatseverler katıldı.

AŞIKLAR KÜLTÜR EVİ VANLILARI BULUŞTURUYOR

Van'da geçtiğimiz ay hizmete açılan Van Âşıklar Kültür Evi'nde her Cuma akşamı Aşıkların atışması, türkü ve şiir dinletileri sunuluyor.  Âşık Çağlari (Mehmet Akçay) ve Ozan Kâzımi (Kazım Gülle) tarafından düzenlenen gecede, Kültür Evi'ne gelenler unutulmaz saatler yaşıyor. Urartu Oteli karşısında, Büyükşehir İş Merkezi yanında hizmete açılan Van Âşıklar Kültür Evi'nde, her hafta Cuma akşamları şiir ve müzik dinletileri yapılırken, düzenlenen programlar ise ilgi odağı oldu.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!