Başkan adayı Uçar'dan seçim sonuçlarına itiraz!

31 Mart 2024 Yerel Seçimlerde Saadet Partisi'nden Sason Belediye Başkan Adayı olan Cuma Uçar, seçim günü ortaya çıkan usulsüzlükler yapıldığı gerekçesiyle önce Sason İlçe Seçim Kurulu'na, ardından da Batman İl Seçim Kurulu'na yazılı olarak itirazda bulunarak seçim sonuçlarına itiraz etti.

Sason seçiminin sonuçlarının iptali talep edilip seçim günü tespit edip, tutanak altına aldıkları usulsüzlükler nedeniyle seçimin yeniden yapılması için yapılmış olan Sason Belediye Başkanlığı seçimin iptali için itirazda bulunduklarını söyledi.

Saadet Partisi Adayı Cuma Uçar'ın seçime yönelik itirazı Saadet Partisi Sason ilçe Başkanı Tevfik Kahraman tarafından hem Sason İlçe Seçim Kurulu'na hem de İl seçim kuruluna teslim edilirken, yapılan itirazlarda ise şunlar yer aldı.

Uçar, "Sason Seçim Pusulaları arasında Beşiri İlçesi Seçim Pusulalarının yer alması, sayımların normalinden daha da hızlı sayılması. Saadet Partisi'ne yazılması gereken Oy'ların geçersiz sayılması gerektiğini ifade ederek, Sayım Döküm Cetvelleri yanlış yazılmış ve lehte ve aleyhte olacak şekilde Oy'lar yanlış işlenmiş olup, yapılan itirazlara rağmen Oy'lar iki kez sayılmayıp ıslak imzalı tutanaklara doğru bir şekilde işlenmemiştir" dedi.

İtiraz nedenlerini sıralamaya devam eden Başkan Adayı Cuma Uçar, "1002 nolu sandıkta, Sason'a ait Oy pusulaları yerine Beşiri'ye ait Oy pusulaları kullanıma sunulmuş ve 2028 nolu sandıkta sandık başkanı ve sandık görevlileri, seçim pusulalarının sayımı ve mühürlenmesi sırasında sandık görevlileri ve müşahitler dahil edilmemiş, tutanakların önceden hazırlanmış bir şekilde gerildiği kamera kayıtlarında mevcut olup, 1033 nolu sandıkta ise, geçirsiz sayılan pusulalar sayıma dahil edilmeyip ateşle yakılmak suretiyle imha edilmiş ve 1040 nolu sandık başta olmak bir çok sandıkta Saadet Partisi'ne yazılması gereken Oy'lar başka Partilere yazıldığı tespit edilmiştir" ifadelerini kullandı.

Başkan Adayı Uçar son olarak, ortaya çıkmış olan bu usulsüzlük ve hatalı işlemlerden ötürü, Belediye Başkanlığına ait tüm sandıklara itiraz edip, seçimin düzeltilerek hukuka uygun hale getirilmesini ve seçimin yeniden yapılarak seçimin tekrarlanmasını ve hukuka aykırılığın giderilmesini talep ettiklerini belirtti.

Bakmadan Geçme